Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ZABIEGI RATOWNICZE

ZABIEGI RATOWNICZE

UWAGA!!!

LOTNICZE ZABIEGI RATOWNICZE W LASACH

 

 

Termin zabiegów:

od 28 kwietnia do 31 maja 2025 roku  zostanie przeprowadzony zabieg ograniczania liczebności barczatki sosnówki – groźnego szkodnika drzewostanów sosnowych (dokładny termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony będzie od warunków pogodowych oraz rozwoju szkodnika).

 

Środki ochrony roślin wykorzystywane przy zabiegu:

Zabieg przeprowadzony zostanie przy użyciu insektycydu CONFIRM (środek o działaniu żołądkowym).

Okres karencji (okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej): dla lasów nie dotyczy

Okres prewencji: po zakończeniu zabiegu obowiązuje 7 dniowy zakaz wchodzenia na powierzchnię objętą zabiegiem

 

Teren objęty zabiegiem:

Zabieg zostanie przeprowadzony w drzewostanach sosnowych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Grodziec na łącznej powierzchni 1237,50 ha.

 

Zabieg zostanie przeprowadzony w drzewostanach Leśnictwa Lipe oraz Leśnictwa Brudzew (okolice miejscowości Piskory, Dębniałki I, Brzeźnia)

 

Zabiegi będą obejmowały jednostki samorządu terytorialnego:

  • Starostwo Powiatowe w Kaliszu (Gmina Blizanów).

 

Na terenie objętym zabiegiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu. Obszar zostanie oznakowany za pomocą tablic informacyjnych:

 

ZAKAZ WSTĘPU. ZABIEGI Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN OD 28.04.2025 R. DO 07.06.2025 R. ZAKAZ ZBIORU RUNA LEŚNEGO DO (nie dotyczy)”