Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ŚWIĘTY JAN GWALBERT

ŚWIĘTY JAN GWALBERT

Dziś (12 lipca) obchodzimy rocznicę śmierci Świętego Jana Gwalberta – patrona leśników.

Święty Hubert i Święty Eustachy to dwaj najbardziej znani patroni leśników. Mało kto jednak słyszał o Janie Gwalbercie, który również otacza ich swoją opieką. Urodził się on w 995 roku we Florencji. Pomimo szlacheckiego pochodzenia i dobrego wychowania, w młodości prowadził hulaszczy tryb życia.

Nawrócenia doznał po śmierci swojego brata, chcąc dokonać zemsty na jego zabójcy. Słysząc, jak morderca błaga go o litość w imię Zbawiciela, Jan Gwalbert wybaczył przeciwnikowi. Po tych wydarzeniach wstąpił do klasztoru, gdzie aktywnie zwalczał świętokupstwo i łamanie celibatu. Jego działania nie przyniosły mu przychylności przełożonych, dlatego postanowił opuścić mury zakonu i został pustelnikiem.

Po pewnym czasie, przeniósł się do Vallombrosa, gdzie sam założył klasztor. Był w nim opatem, którego cechowała niezwykła skromność i pokora. Okoliczni mieszkańcy ponoć mawiali o nim: „Jeśliś ciekaw wiedzieć, kto jest opatem w Vallombrosa, to uważaj, który z tamtejszych mnichów najpokorniejszy, najcierpliwszy i najpobożniejszy”.
W tym też czasie, wraz z innymi mnichami, opiekował się okolicznymi lasami położonymi
w okolicach zakonu.

Jan Gwalbert zmarł 12 lipca 1073 roku. Dzisiejszy dzień obchodzimy jako jego święto, dlatego warto zapoznać się bliżej z historią tego mało znanego patrona leśników.