Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych

Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych

To, co czynimy dla lasu, czynimy także dla ludzi.

Oddajemy w Państwa ręce publikację, która pozwala spojrzeć na Lasy Państwowe z nieco innej perspektywy. Jest to perspektywa odpowiedzialności społecznej. Krajowe przepisy najogólniej definiują rolę naszej organizacji jako powołanej do prowadzenia gospodarki leśnej oraz gospodarki związanymi z nią nieruchomościami i ruchomościami. Te bardzo ogólne stwierdzenia odnoszą się w istocie do ¼ powierzchni kraju, która stanowi najcenniejszy depozyt polskiej przyrody. Lasy Państwowe zostały powołane niemal sto lat temu. Swój wkład w ich obecny kształt wniosło kilka pokoleń profesjonalistów. Tak jak zmieniały się w tym czasie oczekiwania społeczne, tak też ewoluowały Lasy Państwowe. Dziś, w Polsce XXI wieku, Lasy Państwowe prowadzą niezwykle szeroki zakres działań będący odzwierciedleniem współczesnych potrzeb i oczekiwań. Wyrazem odpowiedzialności społecznej jest wielofunkcyjny charakter gospodarki. Leśnik równoważy przyrodniczą, społeczną i gospodarczą funkcję lasów. To niełatwe i odpowiedzialne wyzwanie, któremu Lasy Państwowe potrafią skutecznie sprostać. Jesteśmy świadomi, jak ważna jest możliwość korzystania z lasów, toteż udostępniamy je, ale też nie zapominamy, że lasy są kluczową dla kraju ostoją różnorodności biologicznej. Każda z tych funkcji jest pochodną innych, każda
determinuje i wspiera następne. Ich rozdział byłby de facto osłabieniem każdej z nich. Gospodarka leśna realizowana przez Lasy Państwowe jest prospołeczna. Taki charakter ma planowanie, któremu towarzyszą konsultacje społeczne, a całość dokumentacji będącej podstawą działalności nadleśnictw jest udostępniana publicznie. Sama działalność nadleśnictw, charakter i skala zabiegów gospodarczych, dalekie od komercji, stawiają na pierwszym planie potrzeby lasu i ludzi. Prospołeczny wymiar ma system sprzedaży drewna, który jest gwarantem stabilności dla liczącego się na świecie sektora drzewnego. Działaniem na rzecz wszystkich Polaków jest edukacja i najnowsze narzędzia służące do informowania o lasach. Zdrowe lasy to zdrowy człowiek.To, co czynimy dla lasu, czynimy także dla ludzi. Dziś, kiedy mamy do czynienia z postępującymi zmianami klimatu, utrzymanie trwałości lasów i powiększanie ich obszaru jest jedną z najskuteczniejszych, najbardziej efektywnych odpowiedzi na klimatyczne
aberracje. A to przecież nasze zasadnicze działanie. O tym i innych zadaniach, które realizują Lasy Państwowe, dowiedzą się Państwo z raportu.