Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Back

JUŻ WIEMY "CO W LESIE HUCZY"

JUŻ WIEMY "CO W LESIE HUCZY"

W minioną sobotę, w Nadleśnictwie Grodziec, odbyły się zajęcia o sowach.

Warsztaty, które odbyły się w ramach akcji "Co w lesie huczy?", dodatkowo promowały również rocznicę 100-lecia PGL Lasy Państwowe. Wśród uczestników byli zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy przybyli do Ośrodka Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec w celu bliższego poznania polskich sów oraz ich zwyczajów. Pierszą część zajęć stnowiła część kameralna w sali edukacyjnej, gdzie przedstawiono rodzime gatunki tych ptaków wraz z ich cechami charakterystycznymi oraz wydawanymi odgłosami.

Następnie, w oczekiwaniu na wieczorową porę, uczestnicy zwiedzili odnowioną Izbę Edukacyjną oraz przeszli wspólnie ścieżką edukacyjną "Spacer z wiewiórką".

Kiedy wyjście do lasu dobiegło końca, wszyscy udali się na miejsce ogniskowe, gdzie posilili się smażonymi kiełbaskami.

Choć końcowa część dnia nie rozpieszczała nas pogodą, w oddali udało nam się usłyszeć głos puszczyka.

Dzięki temu, wszyscy uczestnicy warsztatów na długo zapamiętają "co w lesie huczy".