Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

EKOKAMERY ROZDANE!

EKOKAMERY ROZDANE!

W miniony piątek (02.06.2023 r.) w Nadleśnictwie Grodziec odbyło się rozstrzygnięcie I edycji konkursu EKOKAMERA.

Konkurs, którego pomysłodawcą oraz głównym organizatorem było Nadleśnictwo Grodziec, skierowany był do dzieci i młodzieży z powiatu konińskiego i miał na celu propagowanie postaw ekologicznych. Niniejsza edycja nosiła tytuł „Klaps, kamera, akcja – nakręcona segregacja” i poświęcona była tematyce sortowania śmieci praz recyklingowi.

Uczniowie podeszli do zadania bardzo ambitnie, dzięki czemu na konkurs trafiło kilkadziesiąt prac ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Zaproszeni goście zebrali się pod wiatą przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie całego konkursu.

Na początku wyróżniono najmłodszych twórców prac konkursowych:

I miejsce i statuetkę drewnianej ekokamery przyznano Społecznej Szkole Podstawowowej im. Gen. E. Taczanowskiego w Biskupicach,

II miejsce przypadło Społecznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipicach

III miejsce w tej kategorii zajęła Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ciesiołkiewicza w Anielewie

Potem nadeszła kolej na laureatów w kategorii klas VII i VIII szkoły podstawowej:

I miejsce i statuetka drewnianej ekokamery przypadły -   Szkole Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Kawnicach

II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. S. Ciesiołkiewicza w Anielewie

III miejsce w tej kategorii komisja konkursowa postanowiła przyznać młodym filmowcom ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszach

Wreszcie wręczono nagrody najstarszym uczestnikom konkursu - uczniom szkół ponadpodstawowych:

I miejsce i statuetkę drewnianej ekokamery otrzymał Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie

II miejsce w tej kategorii wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie

III miejsce i nagrody powędrowały do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie

Ostatnim akcentem konkursowym było wyłonienie zwycięzcy Nagrody Publiczności. Dokonano tego, oceniając aplauz podczas odtwarzania filmów. Bezapelacyjnie zwyciężył w tej kategorii filmik przygotowany przez Społeczną Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Lipicach.

 

Po oficjalnym uhonorowaniu zwycięzców, wszyscy zgromadzeni mogli skorzystać z szerokiej oferty warsztatów ekologicznych oraz słodkiego i wytrawnego poczęstunku. Entuzjazm dzieci oraz młodzieży podczas całego wydarzenia upewnia nas w przekonaniu, że kolejne edycje EKOKAMERY będą się cieszyły tylko rosnącą popularnością.