Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Edukacyjny Rajd Rowerowy

Edukacyjny Rajd Rowerowy

„Świadomy grzybiarz – Znam, Zbieram, Tradycyjnie przetwarzam”

W sobotę 02.10.2021 r. na terenie Nadleśnictwa Grodziec odbył się rajd rowerowy połączony z grzybobraniem. Uczestnikami wydarzenia byli mieszkańcy Gminy Grodziec oraz niezawodni  cykliści PTTK Konin / CIKLO. Trasa jaką pokonali uczestnicy prowadziła przez nową edukacyjną ścieżkę ekologiczną, która podobnie jak rajd powstały dzięki realizacji działań związanych z projektem „Samorządy i Lasy Państwowe – razem dla grodzieckiej przyrody”. Pomimo niewielkich zbiorów podczas grzybobrania, Uczestnicy mogli zasmakować owoców runa leśnego na mecie rajdu. W Ośrodku Edukacji Leśnej czekała degustacja „dobre z lasu” tj. dziczyzna, grzyby oraz orzeźwiająca lemoniada z owoców leśnych. Głównym celem projektu było propagowanie turystyki rowerowej jako zdrowego i ekologicznego sposobu spędzania wolnego czasu wraz z promocją turystyczną terenów, przez które przebiegała trasa rajdu oraz poszerzenie wiedzy o królestwie grzybów – ich rola i znaczenie w ekosystemie leśnym.