Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadzorowane

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach

Na terenie naszego działania znajduje się również 6150ha lasów prywatnych w tym 4100 ha zostało przekazane w nadzór przez 3 starostów.

W Nadleśnictwie Grodziec lasami nadzorowanymi zajmuje się jeden pracownik.

Z uwagi na to , iż Specjalista ds. lasów nadzorowanych pracuje w terenie najlepiej kontaktować się telefonicznie

Tomasz Sikora tel. 608553850


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Wojna w Ukrainie ciągle trwa i wciąż potrzebna jest pomoc. Poznańscy leśnicy wspierają walczących w oddziałach Ochotniczej Obrony Terytorialnej leśników z Ukrainy. Właśnie wysłaliśmy im 5 po brzegi załadowanych palet ciepłej odzieży o łącznej wartości 165 tys. zł.

„Pomoc walczącej Ukrainie to odruch serca wielkopolskich leśników. To bardzo ważne wsparcie przekazywane jest bezpośrednio Ukraińcom zarówno tym w ojczyźnie, jak i przebywającym u nas w Polsce. Od początku trwającego konfliktu Lasy Państwowe aktywnie wspierają Ukrainę, przekazują m.in. plecaki taktyczne z wyposażeniem, czy też auta terenowe typu pick-up. To działanie długookresowe, ale pamiętamy również o udzielaniu wsparcia, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy" - powiedział dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia poznańskich leśników pakujących odzież zimową w ramach pomocy dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań

Od początku konfliktu w Ukrainie Lasy Państwowe starają się wspierać zarówno uchodźców, którzy trafiają do Polski, jak i tych, którzy zostali i podjęli walkę z agresorem. Jedną z akcji zorganizowanych w ramach pomocy naszym wschodnim sąsiadom jest „Plecak dla Ukrainy” zainicjowana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Już wiosną wyruszył pierwszy transport plecaków zawierających przydatny sprzęt, w tym: obuwie terenowe, apteczki, latarki czy żywność o długim terminie przydatności.

"Właśnie zakończyliśmy kolejny etap tej akcji, tym razem przygotowaliśmy 125 kompletów ciepłej odzieży wartych łącznie 165 tys. złotych. Każdy z zestawów zawiera wysokie zimowe buty, ciepłą bieliznę, skarpety, rękawice, kominiarki oraz spodnie i kurtki zimowe." - dodaje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia komplet zimowej odzieży uszykowany w ramach pomocy ukraińskim leśnikom Fot. RDLP Poznań

Wiosną tego roku poznańscy leśnicy przekazali ukraińskim leśnikom 50 plecaków taktycznych, wraz z wyposażeniem o wartości 35 tys. zł. Do tego 3 terenowe samochody typu pickup - przypomina Tomasz Maćkowiak.

Zdjęcie przedstawia grupę poznańskich leśników na tle uszykowanych do transportu kartonów z pomocą dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań