Asset Publisher Asset Publisher

Historia

W swojej historii Nadleśnictwo Grodziec przechodziło dużo zmian terytorialnych granic .

 Lasy dzisiejszego Nadleśnictwa przed drugą wojną światową stanowiły własność prywatną ,głównie majątkową
i chłopską oraz miejską / lasy miasta Zagórowa i Pyzdr.
Ponadto ok. 1000 ha lasów stanowiło własność państwową wchodzącą w skład Nadleśnictwa Uniejów (obecnie są to lasy znajdujące się w leśnictwie Biała Królikowska, Dzierzbin i Grodziec)


Po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1945r. na podstawie dekretu PKWN z12.XII.1944r. z upaństwowionych majątków i lasów poniemieckich

utworzono trzy Nadleśnictwa:

- Biała Królikowska w skład którego wchodziły lasy obecnych obrębów Biała Królikowska i  Benewicze.

- Konin - obecny obręb Grodziec

-Zbiersk – obecny obręb o tej samej nazwie.



    W 1946r. Nadleśnictwo Biała Królikowska uległo likwidacji a jego tereny przydzielono do Nadleśnictwa Konin
i Zbiersk.

Jednak ze względu na stałe przybywanie terenów leśnych z dniem 1.X.1947r. utworzono nową jednostkę Nadleśnictwo Ciemierów w granicach byłego Nadleśnictwa Biała Królikowska.
Stan ten trwał do czasu upaństwowienia lasów komunalnych miast Zagórowa , Pyzdr  i włączenia ich do Nadleśnictwa Ciemierów.

 Z uwagi na dużą powierzchnię w 1954r ówczesne Nadleśnictwo Ciemierów podzielono na dwie jednostki administracyjne;
Nadleśnictwo Biała Królikowska o pow. 5388ha  i Nadleśnictwo Ciemierów o pow.5109 ha.

W następnych latach trwały dalsze reorganizacje nadleśnictw. W 1957r Nadleśnictwo Konin przekazało Leśnictwo Królików do Nadleśnictwa Biała
Królikowska (716 ha) i Leśnictwo Biała Panieńska do Nadleśnictwa Zbiersk /718 ha / a samo przejęło
ponad 600 ha gruntów do zalesienia.



W 1966r na podstawie Zarządzenia Nr 133 MLiPD zmieniono nazwy Nadleśnictwa Ciemierów na Benewicze i Konin
na Grodziec.Stan ten trwał do chwili włączenia
w 1972r Nadleśnictwa Benewicze do Białej Królikowskiej by w dniu 1.X.1973 włączyć je do Nadleśnictwa Grodziec.

W ramach dalszej reorganizacji z dniem 1.I.1976  do Nadleśnictwa Grodziec włączono Nadleśnictwo Zbiersk a w 1979r z obrębu Grodziec przekazano do Nadleśnictwa Konin ok. 2000 ha leśnych położonych w północno-wschodniej części nadleśnictwa.

 Utworzone w ten sposób Nadleśnictwo Grodziec gospodarowało na powierzchni  24,4 tys. ha a z byłych Nadleśnictw utworzono 4 obręby leśne;
Benewicze ,Grodziec , Zbiersk i Biała Królikowska i stan ten przetrwał do chwili obecnej.


Po tym okresie Nadleśnictwo systematycznie zwiększało stan posiadania by na koniec 2003r osiągnąć ponad 25,5 tys. ha z podziałem na 21 leśnictw.
Po optymalizacji w 2010roku Nadleśnictwo składa się z 4 obrębów i 16 leśnictw oraz szkółki:

  •  Obręb Biała Królikowska     4987 ha w tym  3 leśnictw
  • Obręb Benewicze             6451 ha w tym  4 leśnictw
  • Obręb Grodziec              6406 ha w tym  4 leśnictw
  • Obręb Zbiersk               7669 ha w tym  5 leśnictw
  • Dwie szkółki o pow. produkcyjnej 5,73 ha – 1 leśniczy szk.

 

Mapy i zdjęcia w Izbie Edukacyjnej- część historyczna

W 2004 roku oddano do użytku nową siedzibę Nadleśnictwa zlokalizowaną  w Obrębie Grodziec oddział 184a wraz z Ośrodkiem Edukacji Leśnej.

        

  


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Danuta Nowicka (1961 - 2022)

5 lipca 2022 roku, o godzinie 14 w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Królikowie  spotkaliśmy się, aby ostatni raz pożegnać naszą nieodżałowaną, świętej pamięci Danutę Nowicką i odprowadzić ją na miejsce wiecznego odpoczynku. Dla nas  grodzieckich leśników, była ona szanowaną współpracowniczką i koleżanką, a dla wielu wiernym przyjacielem.  


Danusia, bo tak wszyscy do niej mówiliśmy,  związała swoje życie zawodowe z Lasami Państwowymi na ponad 40 lat, rozpoczynając swoją pracę w 1981 roku jako stażystka, następnie obejmowała stanowiska referenta, operatora maszyn cyfrowych, starszej księgowej i specjalisty ds. informatyki i administracji. W 2017 roku została starszym specjalistą ds. pracowniczych i obronnych, czyli jak to się kolokwialnie często mówi była naszą kadrową. Wielu z nas dzisiaj tu obecnych podejmowało pracę przy jej udziale, wielu pomogła w szczęśliwym przejściu na zasłużoną emeryturę. Sama zakończyła pracę zawodową zaledwie w marcu tego roku i miała cieszyć się urokami bezstresowego życia. Zmarła po ciężkiej chorobie 1 lipca 2022 roku w wieku 61 lat. 


Świętej Pamięci Danuta Nowicka działała również społecznie. Była członkiem Organizacji Zakładowej Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej pełniąc funkcje w zarządzie. Za swoją aktywność związkową została uhonorowana w 2012 roku Srebrną Odznaką „Zasłużony dla leśników polskich”. Przez wiele lat wspierała Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa otrzymując w 2009 roku Srebrną Odznakę Honorową za wkład w pracę tej organizacji. 
Zapamiętamy naszą Danusię na zawsze, jako niezwykle życzliwą, sympatyczną i troskliwą koleżankę. To ona dbała o nasze warunki pracy, służyła radą i pomocą, zawsze podpowiadając nam rozwiązania korzystne dla pracownika. Była animatorką życia kulturalnego i społecznego w Nadleśnictwie Grodziec. Organizowała wycieczki, bale, wyjazdy do teatru i inne imprezy pracownicze. 


W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja i niemal cała załoga Nadleśnictwa Grodziec, emeryci oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W imieniu Lasów Państwowych, pracowników Nadleśnictwa Grodziec, Członków Związku Leśników Polskich oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa złożono na ręce pogrążonej w smutku rodzinie podziękowania za wzorową pracę zmarłej oraz jej zaangażowanie dla dobra lokalnej społeczności, grodzieckich leśników i całych Lasów Państwowych,
Składamy kondolencje rodzinie zmarłej i pragniemy zapewnić o naszym głębokim współczuciu. 
Kochana Danusiu! Niech Ci nasze grodzieckie lasy szumią w wieczystej zadumie!


Załoga Nadleśnictwa Grodziec