Asset Publisher Asset Publisher

Formy edukacji

Zapoznaj się z formami edukacji, realizowanymi przez Nadleśnictwo Grodziec

  1. Informacji o edukacji leśnej udziela:
    Anna Cicha tel.534 206 888
    e-mail: anna.cicha@poznan.lasy.gov.pl

  2. Nadleśnictwo Grodziec  w swojej ofercie edukacyjnej realizuje:
  • Lekcje terenowe- wycieczki do lasu z leśnikiem. Poziom i tematyka przekazywanej  wiedzy dostosowywany jest do wieku i poziomu wiedzy adresatów oraz aktualnie panujących pór roku i zjawisk w przyrodzie. Tematyka zajęć jest bardzo różnorodna i traktuje o zachowaniu się w lesie, pracy leśnika, gospodarce leśnej zgodnie z zasadami, życiu w zgodzie z naturą, ochronie przyrody i środowiska, życiu roślin i zwierząt itp. Podczas zajęć stosowane są różnorodne metody nauczania. Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników oraz poziomu wiedzy.

Grupa starszych uczniów w terenie

  • Lekcje w Izbie Edukacyjnej, gdzie znajduje się ekspozycja spreparowanych zwierząt w formie dioram (przestrzenne instalacje w formie siedlisk). Zaznajomienie się z gatunkami zwierząt chronionych i rzadkich (pozyskanie, preparowanie i przetrzymywanie zgodne z Ustawą o ochronie przyrody) jak np. bielik, kormoran czarny, krogulec, bóbr oraz innych zwierząt dzikich i łownych. Ekspozycja historyczna Nadleśnictwa Grodziec oraz prac leśnych dawniej i dziś. Przedstawienie łowiectwa i trofeów myśliwskich. 

Opowiadanie o stroju drwala

  • Zajęcia dydaktyczne w budynku mieszczącym Model Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni - przedstawienie problematyki eksploatacji odkrywkowej zasobów naturalnych oraz działań rekultywacyjnych. Problem charakterystyczny dla Regionu Konińskiego. Model przedstawia proces technologiczny wydobycia węgla, transportu oraz wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej. W sali zgromadzono dokumentacje fotograficzną terenów eksploatacji przed i po rekultywacji oraz ciekawostki paleontologiczne (skamieniały dąb, zęby trzonowe mamuta).
  • Zajęcia z wykorzystaniem infrastruktury OEL- przy pomocy tablic, gier edukacyjnych, zagrody wolnościowej, platformy widokowej.

Zajecia z wykorzystaniem gier edukacyjnych

  • Zajęcia na ścieżce dydaktycznej "Spacer z wiewiórką".
  • Wycieczki rowerowe ścieżkami rowerowymi 
  • Wycieczki rowerowe do szkółki w Zbiersku oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkółce.

  • Akcje edukacyjne organizowane wspólnie ze szkołami.

Sadzenie drzew podczas Święta Drzewa.

Lekcje w szkołach o tematyce ekologicznej i leśnej.

  • Konkursy związane z tematyką leśną.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników. Lasy Państwowe ogłaszają konkurs, który zwraca uwagę na leśne pochodzenie drewna.

Ołtarz Witta Stwosza, małopolskie kościoły UNESCO czy częstochowska ikona Matki Bożej – to najcenniejsze zabytki polskiej kultury i fundament narodowego dziedzictwa. Wszystkie powstały z udziałem drewna. Takich przykładów cennej architektury i dzieł sztuki wykonanych z drewna mamy w Polsce wyjątkowo dużo. Ale drewno jest też surowcem wykorzystywanym w budowie całkowicie współczesnych obiektów. Projekty, które przy okazji konserwacji tego typu obiektów lub powstawania nowych konstrukcji będą promowały drewno mają szansę na wsparcie Lasów Państwowych.

Konkurs „Drewno jest z lasu” ma na celu promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcę tego surowca. Nośnikiem gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej będą obiekty architektury drewnianej.

Udział w konkursie mogą wziąć organizacje pozarządowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządy i ich jednostki organizacyjne. Adresatem przedsięwzięcia są też parafie i osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych działające legalnie na terenie Polski.

Podmioty chętne, by wziąć udział w konkursie powinny przygotować i złożyć projekt, który oceni komisja konkursowa. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, a po wywiązaniu się z zadeklarowanego zadania, uzyska dofinansowanie.

Wnioski w konkursie można przesyłać na adres: konkurs.drewno@cilp.lasy.gov.pl  do końca sierpnia, a realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do listopada br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się przy okazji prac konserwatorskich czy wykonywania inwestycji, nie zaś sam techniczny projekt inwestycji.

„Drewno jest z lasu” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane kołom gospodyń wiejskich i klubom sportowym.