Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak pomóc i nie zaszkodzić zwierzętom leśnym - mądre dokarmianie zimą

Jak pomóc i nie zaszkodzić zwierzętom leśnym - mądre dokarmianie zimą

Nadleśnictwo Grodziec otrzymało dofinansowanie na działalność promocyjno-edukacyjną.

W ramach projektu ogłoszono konkurs wśród uczniów szkoły podstawowej „Zbiórka żołędzi jako pokarmu dla leśnych zwierząt w Zagrodzie Wolnościowej Zwierząt oraz w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Nadleśnictwie Grodziec” oraz Konkursu plastycznego „Mądre dokarmianie zwierząt leśnych” 

Zorganizowano spotkanie z Leśnikiem w szkole, gdzie rozstrzygnięto konkursy oraz przeprowadzono zajęcia dydaktyczne m.in. o tym kiedy i czym należy karmić ptaki, jak prawidłowo zbudować i zainstalować karmnik oraz jakie gatunki można zaobserwować przy karmniku.

Jednym z punktów projektu była również wycieczka do OEL w Nadleśnictwie Grodziec wraz z ogniskiem i poczęstunkiem oraz warsztaty z przygotowania i wywieszania karmy dla ptaków, a także budowa karmników dla ptaków. Zwiedzanie obiektu Ośrodka Edukacji Leśnej (nagroda dla klasy, która nazbierała najwięcej żołędzi).

Warsztaty  z przygotowania i wywieszania karmy dla ptaków oraz samodzielne składanie karmników dla ptaków przeprowadzono również dla  podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Koninie. 

Pracownicy Nadleśnictwa Grodziec podczas podczas zajęć z uczestnikami akcji przeprowadzili prelekcję nt. dokarmiania zwierząt w czasie zimy, m.in.

  • zapoznanie z wybranymi gatunkami zwierząt oraz ich sposobem przygotowywania się do zimy,
  • rozumienie potrzeby dbania o zwierzęta w okresie zimowym,
  • poznanie sposobów dokarmiania oraz upodobań pokarmowych wybranych gatunków zwierząt.

Zwrócono uwagę przede wszystkim na ptaki:

  • kiedy i czym należy je karmić,
  • jak prawidłowo zbudować i zainstalować karmnik,
  • jakie gatunki można zaobserwować przy karmniku.

Ważną częścią spotkań było wykonanie przez uczestników tłuszczowej karmy dla ptaków oraz budowa drewnianych karmników. Część karmnikówzawisła w naszym ogrodzie, a część w ogrodach uczestników spotkania.

Budowa karmników,zbiórka żołędzi, wykonanie prac plastycznych miało na celu kształtowanie u uczestników poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą oraz inspirowanie do podejmowania działań związanych z ochroną przyrody.