Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Edredon uratowany przez leśników

Edredon uratowany przez leśników

Dzięki czujności i zaangażowaniu leśników z Nadleśnictwa Grodziec, udało się ocalić rzadkiego w Wielkopolsce ptaka- Edredona. Zwierzę potrzebujące pomocy zauważyła podleśniczy z Leśnictwa Stawisko Lidia Kopińska-Mikołajczyk. Ptak został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Nadleśnictwa Grodziec, gdzie otrzymał niezbędną pomoc.

„Wracając do domu po pracy w lesie, zaważyłam, na polu w okolicach miejscowości Czarny Bród dużego białego ptaka, który nie mógł wzbić się do lotu. Okazało się, że jest to niespotykany w Wielkopolsce Edredon – kaczka, która występuje w Polsce tylko nad Bałtykiem. Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami zabrałam zwierzę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Nadleśnictwie Grodziec, aby nie padł on ofiara drapieżników i pogarszających się warunków pogodowych”-mówi podleśniczy leśnictwa Stawisko Lidia Kopińska Mikołajczyk.

„Edredon to prawdziwy „biały kruk” w dorzeczu środkowej Warty na terenie, którego leży nasze nadleśnictwo. Nie udało się ustalić skąd się u nas, wziął. Podjęcie się jego rehabilitacji było dla nas sporym wyzwaniem, ponieważ na co dzień pomagamy najczęściej bocianom, jeżom, czy też jerzykom. Po kilku dniach kiedy ptak wykazywał dobrą kondycję, postanowiliśmy przekazać go bliżej jego naturalnego środowiska do szczecińskiego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt gdzie będzie miał szanse na powrót „do natury”-informuje Michał Matłoka rzecznik prasowy Nadleśnictwa Grodziec.Edredon to największy, nurkujący gatunek kaczki. Można go spotkać dość często w Polsce nad Bałtykiem, na świecie występuje na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Północnej. Czasami zalatuje w głąb lądu.

Fotografia przedstawia Edredona znalezionego na polu nieopodal miejscowości Czarny Bród (Nadleśnictwo Grodziec). Fot. Lidia Kopińska-Mikołajczyk

„Nigdy wcześniej nie opiekowaliśmy się Edredonem w naszym ośrodku dla dzikich zwierząt. Musieliśmy konsultować się z ekspertami z dziedziny ornitologii, weterynarii i rehabilitacji zwierząt. Okazało się, że wymaga on specjalistycznej karmy składającej się z owoców morza. Kaczor Edredona szybko zaczął zjadać karmę i jego kondycja poprawiła się”-mówi Anna Cicha specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Grodziec, prowadząca również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

Edredon jest zwany wdzięcznie "miękkopiórem" ze względu na niezwykłą wartość jego puchu. Puch edredonowy jest najwartościowszym, służącym do wyboru luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Ma doskonałe właściwości izolacyjne. Na Islandii i w Norwegii istnieje wielowiekowa tradycja jego zbioru, który następnie jest rekompensowany sianem i wodorostami w gnieździe. Doprowadziło to do swoistego "udomowienia" Edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi. Puch edredonowy był nawet walutą w czasach Wikingów, co zanotowały kroniki.