Web Content Display Web Content Display

Program "Zanocuj w lesie"

Już od 1 maja możesz "na dziko" ale zgodnie z regulaminem przenocować w naszych lasach

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od  1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu w lasach Nadleśnictwa Grodziec w tym obszaru znanego czasami pod nazwą Puszcza Pyzdrska.

Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Więcej informacji o projekcie

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach - dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu dostępnego na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Przypominamy też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.

 Lokalizacja widoczna jest  na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [Android lub IOS], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru 
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
    1. Nadleśnictwo Grodziec nie posiada miejsc do rozpalania ogniska.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [czaswlas.pl
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu (kliknij mapkę poniżej)

Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Grodziec: Marta Cieślak
marta.cieslak@poznan.lasy.gov.pl
tel. 534 206 888
(preferowany kontakt mailowy)

7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin;

a. na obszarze "Borowiec - Biała Królikowskaobjętym programem znajduje się obwód łowiecki nr dzierżawiony przez Koło Łowieckie Nr   "Ryś" (Gmina Grodziec).

b. na obszarze "Kamień" objętym programem znajduje się obwód łowiecki nr 308 dzierżawiony przez Koło Łowieckie Nr 3 "Puszcza Pyzderska" (Gmina Pyzdry).

Granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa),

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów [Załącznik nr 3 do Decyzji nr 8/2021] i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres grodziec@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Co huczy w grodzieckich lasach?

Co huczy w grodzieckich lasach?

Zapraszamy na niesamowite spotkanie z sowami

Od 11 marca ruszyła organizowana przez Lasy Państwowe akcja pn. „Co huczy w lesie?”.
Zaplanowano liczne warsztaty, relacje na żywo i wiele innych ciekawych wydarzeń, zarówno on-line, jak i stacjonarnie.
Polecamy śledzić na bieżąco publikowane artykuły na stronach internetowych oraz media społecznościowe Lasów Państwowych.
 
Nadleśnictwo Grodziec również zaprasza na spotkanie z ornitologiem związane z akcją „Co huczy w lesie?”, które połączone będzie pokazem ptaków oraz wieczornym spacerem po lesie. 
 
 
Kiedy i gdzie się zobaczymy?
Spotkanie zaplanowane jest na 19 marca o godz. 18:00 na placu przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Grodźcu

 
Serdecznie zapraszamy!
Wszystkich chętnych, jednak dzieci do lat 15 muszą przyjść z opiekunem. Mamy limit osobowy. O zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Chętnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych do 19 marca br., do godz. 15:00. Formularz zgłoszeniowy wraz ze zgodą na publikację wizerunku są zamieszczone poniżej. Wypełnione dokumenty należy przesłać na adres: grodziec@poznan.lasy.gov.pl

Wszystkich uczestników prosimy o ubranie się w wygodny strój, adekwatnie do warunków pogodowych. Pamiętajmy także, że obowiązuje nas wszystkich reżim sanitarny, dlatego prosimy o zabranie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego podczas zajęć. Można zabrać również latarkę i elementy odblaskowe.
 
Przypominamy, że uczestników wydarzenia obowiązuje regulamin zajęć edukacyjnych dostępny na stronie: 
https://grodziec.poznan.lasy.gov.pl/documents/688762/25746662/Przepisy+porz%C4%85dkowe+dla+zwiedzaj%C4%85cych.doc/aa988abc-adf4-4a50-b401-bd12a068485a