Asset Publisher Asset Publisher

RYKOWISKO I BUKOWISKO

Coraz chłodniejsze wieczory wcale nie odstraszają spacerowiczów, którzy tłumnie przyjeżdżają do lasu, nie tylko na grzyby, ale też na niezwykłe spektakle przyrody.

Wrzesień to miesiąc, który kojarzy nam się przede wszystkim z grzybobraniem oraz rykowiskiem – okresem godowym jeleni. To właśnie teraz możemy usłyszeć tubalne ryczenie samców, które roznosi się echem wśród drzew i leśnych polan. Byk (samiec) pokazuje w ten sposób swoją siłę oraz dobrą kondycję zdrowotną, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę łań (samic). Niejednokrotnie jednak, jeleń musi udowodnić swoją wyższość nad innymi konkurentami podczas walk, w których wykorzystuje swoje poroże. Choć niektóre pojedynki mogą wyglądać naprawdę groźnie, to sytuacje, w których samce odnoszą poważne rany, nie należą do częstych. Podczas rykowiska silne byki gromadzą wokół siebie stado łań, które nazywamy haremem.

Jak natomiast ten czas wygląda u łosi? Choć jelenie i łosie są ze sobą blisko spokrewnione (oba gatunki należą do tej samej rodziny – jeleniowatych), ich zachowanie podczas okresu godowego jest zupełnie inne.

Bukowisko (tak nazywamy ten czas u łosi) nie jest aż tak spektakularne. Choć są dużo większe i potężniejsze od jeleni, samce łosi (również zwane bykami), nie ryczą doniośle
i  unikają walk z innymi osobnikami. Dużo trudniej jest też zauważyć, że bukowisko już trwa, nie tylko ze względu na trudniejszą dostępność terenu, w jakim żyją łosie, a również dlatego, że zwierzęta te nie tworzą haremów jak jelenie. Byk wędruje w poszukiwaniu klęp (samic), jego nawoływanie jest dużo cichsze, niż u jego mniejszych kuzynów.

Z roku na rok zwiększają się jednak nasze szanse na zaobserwowanie bukowiska, ponieważ liczebność łosi w Polsce mocno wzrasta. Jeszcze w 2010 roku, w naszym kraju żyło ok.
8 400 osobników, natomiast w 2022, liczba ta wynosiła już ponad 33 000 (wg danych GUS)!

Bądźmy zatem czujni podczas leśnych spacerów, gdyż może uda nam się natrafić na jedno z tych niezwykłych, jesiennych widowisk.