Asset Publisher
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.
Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.
Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pniak po ściętym drzewie fot. L. Kopińska
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Powierzchnia pozrębowa fot. L. Kopińska
Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.
Harwester przy pracy fot. M. Matłoka
Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Z darów lasu chętnie korzysta każdy.Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.
W lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy, jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.
Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.
Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cieć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się sosny, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.
Asset Publisher
Test z ochrony środowiska
Test z ochrony środowiska
To już XIV Turniej Wiedzy o Ochronie Środowiska. Po raz drugi odbył się w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec.
1 czerwca 2015 roku rozstrzygnięto XIV edycję Powiatowego Turnieju Wiedzy o Ochronie Środowiska, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Słupcy. Podczas edycji wyłonieni zostali laureaci XIV Finału . Tradycyjnie głównym celem zmagań było podnoszenie poziomu edukacji ekologicznej młodzieży szkolnej, wzbogacenie wiedzy o
walorach środowiskowych Powiatu, promocja nowoczesnego kształcenia i wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego, a także popularyzacja zasad ochrony życia i zdrowia.
Do udziału w XIV finale Powiatowego Turnieju Wiedzy o Ochronie Środowiska przystąpiło 45 uczniów wyłonionych z eliminacji szkolnych, w tym 30 z gimnazjów i 15 ze szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkich przybyłych w imieniu władz powiatowych przywitał
wicestarosta Szymon Grzywiński.
Nad kompleksowym i prawidłowym przebiegiem turnieju sprawował nadzór Komitet Organizacyjny, powołany przez Starostę Słupeckiego, pod przewodnictwem Wicestarosty Szymona Grzywińskiego.
Do oceny prac konkursowych, ustalenia wyników oraz wyłonienia laureatów powołana została komisja, w której skład weszli przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy oraz Ośrodka Edukacji Leśnej w Grodźcu.
Finał powiatowego turnieju składał się części pisemnej – 30 pytań testowych, dotyczących zagadnień z ochrony środowiska, z podziałem na odrębne zestawy testów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Na poziomie szkół gimnazjalnych, po dokonaniu dogrywki o III miejsce, laureatami zostali:
I miejsce – Nadia Dobrowolska z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy
II miejsce – Weronika Nowacka z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie
III miejsce – Filip Strugliński z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem
Natomiast na poziomie szkół ponadgimnazjalnych, również po dokonaniu dogrywki o III miejsce, laureatami zostali:
I miejsce – Weronika Jasińska z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy
II miejsce – Bartosz Mazur z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy
III miejsce – Wojciech Kamil Wrotecki z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy
Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez organizatora turnieju. Dodatkowo laureatka I miejsca na poziomie szkół gimnazjalnych - Nadia Dobrowolska otrzymała również upominki ufundowane przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Grodziec. Ponad to wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplom za udział oraz drobny upominek.