Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

I Spotkanie konsultacyjne w sprawie lasów o zwiększonych funkcjach społecznych

I Spotkanie konsultacyjne w sprawie lasów o zwiększonych funkcjach społecznych

12 sierpnia 2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Grodziec, przy ulicy Leśnej w Grodźcu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych „Projektu Lasów Społecznych”, realizowanych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.


Odbycie konsultacji poprzedzono ogłoszeniem terminu wydarzenia na stronie internetowej Nadleśnictwa Grodziec oraz wysłaniem zaproszeń do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego (5 powiatów i 14 gmin) z prośbą o rozpropagowanie wśród lokalnych społeczności. Na spotkanie zaproszono również stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.


Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00 w drewnianej wiacie edukacyjnej na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec. Udział w nim wzięło 9-cioro przedstawicieli lokalnych samorządów i urzędów oraz 1 przedstawiciel organizacji pozarządowych, oraz 14-cioro przedstawicieli Nadleśnictwa Grodziec. Organizacje pozarządowe reprezentował Eugeniusz Markiewicz z LOT "Puszcza Pyzdrska".  Byli z nami:  burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski, wójt Gminy Gizałki Robert Łoza, zastępca burmistrza Zagórowa Karol Błaszczak, oraz przedstawiciele z: Powiatu Konińskiego, Samorządu Gminy Blizanów, Miasta i Gminy Rychwał, oraz Gminy Grodziec. 


Konsultacje otworzył nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak, który krótko przedstawił założenia „Projektu Lasy Społeczne”. Następnie konsultant do spraw komunikacji społecznej w Nadleśnictwie Grodziec Michał Matłoka przedstawił prezentację pt. „Lasy o zwiększonej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Grodziec Projekt Lasów społecznych”. Na wstępie prelegent po krótce przekazał informacje na temat Nadleśnictwa Grodziec i jego położenia w regionie. Kolejnymi aspektami poruszanymi w  prezentacji były: funkcje lasów, statystyki dotyczące zasobów leśnych oraz dotychczasowe działania Nadleśnictwa Grodziec mające na celu zaspokajanie potrzeb osób w zakresie społecznych funkcji lasu. Następnie przedstawiono charakterystykę Nadleśnictwa pod względem spełniania funkcji przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem działań z zakresu ochrony przyrody. W prezentacji  zapoznano odbiorców również produkcyjną funkcję lasu i zasygnalizowano wagę drewna jako przyjaznego środowisku materiału przyszłości. 


Głównym i najszerzej przedstawionym zagadnieniem w trakcie wystąpienia było koncepcja „Projektu lasów społecznych”. Omówiono jej genezę, specyfikę podejścia do tematu w RDLP w Poznaniu oraz dotychczasowe działania. Wreszcie zaprezentowano konkretne propozycje lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej (LZFS) na terenie Nadleśnictwa Grodziec ich specyfikę oraz funkcje, jakie mają spełniać. Na zakończenie konsultant do spraw komunikacji społecznej jeszcze raz podkreślił otwartość Lasów Państwowych na głos społeczeństwa we wspólnej realizacji jego potrzeb w zakresie społecznych funkcji lasów oraz zaprosił do dalszej współpracy zaznaczając, że to pierwsze spotkanie ma charakter inicjujący, kierując jednocześnie prośbę o jak najszersze propagowanie informacji o konsultacjach społecznych  w tym zakresie.


Wstępną część konsultacji podsumował nadleśniczy Waldemar Cierniak, który przypomniał, że realizacja potrzeb społeczeństwa w zakresie społecznych funkcji lasu może również wiązać się ze wspólnym podejmowaniem działań i tworzeniem infrastruktury czego drewniana wiata edukacyjna w której odbywało się spotkanie wybudowana w partnerstwie z Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Koniński i Gminą Grodziec. 


Następnie odbyła się dyskusja. Pierwszy głos zabrał wójt Gminy Gizałki Robert Łoza. W swej wypowiedzi podkreślił dobry odbiór działalności Nadleśnictwa Grodziec w lokalnych społecznościach regionu. Wykazał on zainteresowanie koncepcją lasów o zwiększonej funkcji społecznej i stwierdził, że na terenie każdej na pewno są takie lasy i byłoby dobrze, aby je zidentyfikować i wspólnie opracować koncepcję ich zagospodarowania. Podkreślił on, że najczęściej nie są to duże kompleksy, a raczej niewielkie, w sąsiedztwie, bądź wewnątrz miejscowości.
W kolejności zabrał głos wiceprezes LOT „Puszcza Pyzdrska” Eugeniusz Markiewicz, który docenił dotychczasowa współpracę jego organizacji z Nadleśnictwem Grodziec. Wyrazem wspólnych działań jest publikacja mapy „Puszcza Pyzdrska” , która jest najlepszymi wydawnictwem kartograficznym obejmującym również obszar Nadleśnictwa Grodziec, dokumentującym aspekty kulturowe i krajoznawcze regionu. Projekt lasów społecznych może być kolejną płaszczyzną do współpracy Stowarzyszenia i Nadleśnictwa – stwierdził.
Jako ostatni zabrał głos leśniczy Leśnictwa Grodziec Piotr Dobrowolski, który spytał o aspekt prawnej odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia mogące mieć miejsce w lasach z ograniczeniami w gospodarce leśnej na terenach objętych Projektem lasów społecznych. Odpowiedzi udzielił mu konsultant do spraw komunikacji społecznej Michał Matłoka, który wyjaśnił, że w zależności od dominującej funkcji, jaką będzie dominowała w lasach o zwiększonej funkcji społecznej, będą prowadzone odpowiednie działania, a więc w przypadku dominującej roli turystyczno-rekreacyjnej dbałość o bezpieczeństwo publiczne będzie traktowane priorytetowo. Natomiast w lasach o dominującej funkcji przyrodniczej, w których nie będzie prowadzić się standardowej gospodarki leśnej na pewno zwiększą się ryzyka związane z przebywaniem na ich terenie. Aktualnie nie ma rozwiązań prawnych zabezpieczających administratora takich obszarów przed odpowiedzialnością cywilną – wg posiadanych informacji trwają prace nad zmianami w prawie w tym zakresie zgłaszane przez organizacje społeczne pracowników Lasów Państwowych, a ostatnio Rady Ochrony Przyrody przy Ministrze Klimatu i Środowiska. 


Spotkanie zamknął nadleśniczy Waldemar Cierniak, dziękując wszystkim za przybycie i zapraszając do udziału w dalszych etapach konsultacji społecznych w zakresie lasów o zwiększonych funkcjach społecznych.