Asset Publisher Asset Publisher

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Danuta Nowicka (1961 - 2022)

5 lipca 2022 roku, o godzinie 14 w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Królikowie  spotkaliśmy się, aby ostatni raz pożegnać naszą nieodżałowaną, świętej pamięci Danutę Nowicką i odprowadzić ją na miejsce wiecznego odpoczynku. Dla nas  grodzieckich leśników, była ona szanowaną współpracowniczką i koleżanką, a dla wielu wiernym przyjacielem.  


Danusia, bo tak wszyscy do niej mówiliśmy,  związała swoje życie zawodowe z Lasami Państwowymi na ponad 40 lat, rozpoczynając swoją pracę w 1981 roku jako stażystka, następnie obejmowała stanowiska referenta, operatora maszyn cyfrowych, starszej księgowej i specjalisty ds. informatyki i administracji. W 2017 roku została starszym specjalistą ds. pracowniczych i obronnych, czyli jak to się kolokwialnie często mówi była naszą kadrową. Wielu z nas dzisiaj tu obecnych podejmowało pracę przy jej udziale, wielu pomogła w szczęśliwym przejściu na zasłużoną emeryturę. Sama zakończyła pracę zawodową zaledwie w marcu tego roku i miała cieszyć się urokami bezstresowego życia. Zmarła po ciężkiej chorobie 1 lipca 2022 roku w wieku 61 lat. 


Świętej Pamięci Danuta Nowicka działała również społecznie. Była członkiem Organizacji Zakładowej Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej pełniąc funkcje w zarządzie. Za swoją aktywność związkową została uhonorowana w 2012 roku Srebrną Odznaką „Zasłużony dla leśników polskich”. Przez wiele lat wspierała Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa otrzymując w 2009 roku Srebrną Odznakę Honorową za wkład w pracę tej organizacji. 
Zapamiętamy naszą Danusię na zawsze, jako niezwykle życzliwą, sympatyczną i troskliwą koleżankę. To ona dbała o nasze warunki pracy, służyła radą i pomocą, zawsze podpowiadając nam rozwiązania korzystne dla pracownika. Była animatorką życia kulturalnego i społecznego w Nadleśnictwie Grodziec. Organizowała wycieczki, bale, wyjazdy do teatru i inne imprezy pracownicze. 


W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja i niemal cała załoga Nadleśnictwa Grodziec, emeryci oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W imieniu Lasów Państwowych, pracowników Nadleśnictwa Grodziec, Członków Związku Leśników Polskich oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa złożono na ręce pogrążonej w smutku rodzinie podziękowania za wzorową pracę zmarłej oraz jej zaangażowanie dla dobra lokalnej społeczności, grodzieckich leśników i całych Lasów Państwowych,
Składamy kondolencje rodzinie zmarłej i pragniemy zapewnić o naszym głębokim współczuciu. 
Kochana Danusiu! Niech Ci nasze grodzieckie lasy szumią w wieczystej zadumie!


Załoga Nadleśnictwa Grodziec