Asset Publisher Asset Publisher

Ośrodek Edukacji Leśnej

Zapraszamy grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjne oraz turystów do skorzystania z oferty Nadleśnictwa Grodziec

Ośrodek Edukacji Leśnej jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok.
Zasady zwiedzania określają  Przepisy porządkowe dla zwiedzających.

Zajęcia w Ośrodku Edukacji Leśnej  odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00.
W celu zorganizowania zajęć należy skontaktować się  z Marcinem Kliszczem, nr tel. 534 206 888, email: marcin.kliszcz@poznan.lasy.gov.pl oraz wypełnić formularz rezerwacji zajęć, który możliwy jest do pobrania poniżej.

Osoba  odpowiedzialna za grupę podpisując formularz orzeka, iż zapoznała się z Regulaminem Ośrodka Edukacji Leśnej i znane jej są przepisy porządkowe  oraz ponosi za grupę odpowiedzialność.


Wypełniony Formularz rezerwacji należy przesłać na adres e-mail: marcin.kliszcz@poznan.lasy.gov.pl

 Zasady rezerwacji terminów określa Regulamin rezerwacji terminów zajęć w OEL.

 
Za bezpieczeństwo grup podczas zajęć odpowiadają opiekunowie grup.
Nadleśnictwo Grodziec nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe w trakcie korzystania z obiektów.


Użytkownicy korzystają z Ośrodka Edukacji Leśnej  na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Noc Ciem w Grodźcu

Noc Ciem w Grodźcu

Świat motyli nocnych niebywale zaskoczył uczestników wydarzenia Noc CIEMna. Spodziewali się zobaczyć zupełnie niepozorne - szare, czarno-białe, czy brązowe motyle, a okazało się, że ćmy też są kolorowe i mają ciekawe desenie.

W Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec 16 i 17 lipca 2021 r. spotkaliśmy się, by podglądać niezwykłe owady – ćmy. Noc CIEMna zorganizowana została przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Nadleśnictwo Grodziec. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

W programie wydarzenia była pasjonująca prelekcja leśnika i entomologa – Mirosława Maciąga. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych podczas których można było odzwierciedlić postacie motyli metodą nakrapiania. Największą jednak atrakcją była możliwość obserwacji ciem przy specjalistycznym ekranie entomologicznym. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób.

 


W Polsce występuje sporo ponad 3000 gatunków motyli z czego zaledwie 163 gatunki to tz. motyle dzienne. Reszta zaliczana jest do ciem. Podział na motyle dzienne i nocne jest dość symboliczny. Część gatunków ciem lata również w ciągu dnia – mówi Mirosław Maciąg.

Niesamowite okazy

Ćmy zwabiane były za pomocą różnych lamp oraz urządzenia LepiLed do białego ekranu, gdzie można było je swobodnie oglądać. Choć raczej nie kojarzą się nam z całą paletą barw, w trakcie obserwacji można było się przekonać, że ćmy są zaskakująco różnorodne. Mają różne kształty, rozmiary i magiczne kolory. Duże wrażenie zrobiły obserwacje Zawisaka borowca (Sphinx pinastri), ale również innych, wyjątkowych motyli.

Cykl rozwojowy motyla - fascynująca przemiana

To spotkanie było świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie jak skomplikowany cykl rozwojowy przechodzą motyle. – Po wykluciu się z jaja larwa motyla, czyli gąsienica zostaje maszyną do jedzenia. Właściwie nic innego nie robi tylko je. Pożywieniem gąsienic są głównie miękkie części roślin – liście. Gąsienice szybko rosną i kilka razy linieją, czyli zrzucają zewnętrzną warstwę ciała – oskórek. Najbardziej fascynujący proces rozpoczyna się w trakcie stadium poczwarki. Wtedy owad nie rusza się i nie pobiera pokarmu, a ciało larwy ulega całkowitej przebudowie, niemal „rozpuszcza się” i właściwe na nowo tworzą się narządy i skrzydła motyla – tłumaczy Mirosław Maciąg.

Choć motyle kojarzą się nam głównie z zapylaniem kwiatów, to jednak najważniejszą rolę w przyrodzie pełnią gąsienice. Z jednej strony stanowią one potężną bazę pokarmową np. dla ptaków, a z drugiej strony wydalane ekskrementy przyczyniają się do lepszego obiegu materii w przyrodzie.

Tekst: Aleksandra Osińska (Nadleśnictwo Czerniejewo).