Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Edukacja jest jednym ze statutowych zadań Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Grodziec jest prowadzona w Ośrodku Edukacji Leśnej oraz w Zielonej Szkole. Niektóre obiekty stanowią również bazę turystyczną. Tutaj możesz zorganizować imprezę przy ognisku, położyć się spać i wypocząć. Następnego dnia wypożyczyć rower i pojeździć ścieżkami rowerowymi. Wszystko to w pobliżu lasu, gdzie spokój , cisza i zdrowe powietrze.

_


Obiekty edukacyjne

Edukacja jest jednym ze statutowych zadań Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Grodziec jest prowadzona w Ośrodku Edukacji Leśnej oraz w Zielonej Szkole.

Wraz z utworzeniem w 2004 roku Ośrodka Edukacji Leśnej została poszerzona oferta dotycząca szeroko pojętej edukacji leśnej społeczeństwa.
Realizacja programu Edukacji leśnej jest długofalowym przedsięwzięciem mającym na celu pogłębienie wiedzy społeczeństwa na temat przyrody i jej ochrony oraz walorów przyrodniczych Wschodniej Wielkopolski i sposobów korzystania z nich, w ramach zrównoważonej gospodarki oraz wykreowanie mody na ekologiczny styl życia.

Stworzenie swoistego centrum z bogatą infrastrukturą  oraz aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem naturalnych materiałów stwarza niepowtarzalną atmosferę do zdobywania wiedzy oraz uwrażliwienia na problemy ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania jego walorów.

Edukacją przyrodniczo - leśną w Nadleśnictwie Grodziec (organizacją i prowadzeniem zajęć) zajmuje się zasadniczo jeden pracownik, urzędujący w Ośrodku Edukacji Leśnej; Specjalista SL ds. edukacji Lidia Kopińska
Zajęcia są prowadzone również przez leśniczych, współpracujących ze szkołami na swoim terenie działania.

Zajęcia w OEL i Zielonej Szkole odbywają sięw dni pracujące Nadleśnictwaod godz.7:00 do godz. 15:00. Mogą odbywać się również w dni wolne od pracy Nadleśnictwa, za wcześniejszą zgodą Nadleśniczego Nadleśnictwa Grodziec.

Od 2012 roku istnieje możliwość prowadzenia zajęć w przypadku złej aury, gdzie dotychczas zajęcia były zazwyczaj odwoływane przez organizatorów. Adaptowanie i wyposażenie Sali edukacyjnej w budynku Zielonej szkoły umożliwia prowadzenie zajęć w przypadku złej aury lub gdy program wymaga skorzystania z wyposażenia sali.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Nadleśnictwo Grodziec w całości położone jest w zasięgu województwa wielkopolskiego na terenie 5 powiatów: Konin, Kalisz, Pleszew, Słupca i Września.

Powiat koniński     -  gminy: Grodziec, Rychwał, Rzgów

Powiat kaliski        - gminy: Blizanów, Ceków Kolonia ,Mycielin, Stawiszyn, Żelazków

Powiat pleszewski - gminy: Chocz, Gizałki

Powiat słupecki:    - gminy: Lądek i Zagórów

Powiat wrzesiński -  gmina Pyzdry.

 

W aktualnej strukturze organizacyjnej Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na powierzchni 25513 ha, w tym 24955 ha powierzchni leśnej.

Obecny zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 1225 km2.
Średnia powierzchnia leśnictwa wynosi 1595 ha.

Mapa Nadleśnictwa Grodziec

Cały obszar leży w dorzeczu Warty, odwadniają go lewobrzeżne dopływy tej rzeki Prosna i Czarna Struga.


Nadleśnictwo Grodziec jest położone pomiędzy dwoma dużymi ośrodkami miejskimi; Kalisz i Konin. Około 30% obszaru leży na terenie powiatu kaliskiego

Dominuje w tym regionie gospodarka rolno- leśna. Dominują drobne gospodarstwa rolne i leśne. Kilka gospodarstw zmieniło swój profil na agroturystyczny. Zauważalny jest wzrost liczny osób, które rozwinęły własną działalność gospodarczą.

Sieć dróg powiatowych i gminnych jest dobrze rozwinięta, natomiast brak jest czynnych linii kolejowych.

 

Obszar Nadleśnictwa położony jest na obszarze nizinnym. Dominuje teren równy. Piaski rzeczno-lodowcowe oraz jeziorne złożone są na rozległych równinach. Wraz z piaskami wydmowymi są przyczyną występowania na terenie siedlisk ubogich.

Jesień w lesie fot. L. Kopińska

Występują tutaj pola wydmowe oraz pojedyncze wydmy. Są to tzw. "stare wydmy" utworzone po ustapieniu lodowca z terenu Wielkopolski. Wydmy na terenie Nadleśnictwa układają się w większości w ciągi na kierunku wschód-zachód. Niektóre z nich dochodzą do 6 km długości. Wysokość wydm kształtują się w rozpiętości od 3 m do 30 m.

Znaczny obszar Nadleśnictwa jest lekko sfalowany.

Teren charakteryzuje się dużą mozaikowatością występowania utworów glebowych. Ma to silny związek z ukształtowaniem terenu oraz występowaniem wód gruntowych w zasięgu profilu.

Pod względem hydrograficznym cały obszar Nadleśnictwa położony jest w dorzeczu rzeki Warty. Wody spływu powierzchniowego odprowadzone są do Warty przez jej lewobrzeżne dopływy: Prosnę i Czarną Strugę oraz ich dopływy. W obszarze terytorialnego zasięgu Nadleśnictwa brak jest jezior. W związku z niskimi sumami opadów duże znaczenie dla rozwoju drzewostanów mają głębokość i zasobność wód gruntowych.