Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

Mapy lasów

Interesujące miejsca znajdą Państwo również na mapie w administracji RDLP w Poznaniu.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

POŻARY LASÓW

POŻARY LASÓW

Pożary lasów są jednym z najniebezpieczniejszych kataklizmów, jakie dotykają naturalnych siedlisk w Polsce.

Ten niszczycielski żywioł, niestety zbyt często pojawia się w naszych lasach. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się ognia w lesie?

Tu niechlubną statystykę budują ludzie. Bezpośrednie działania (takie jak podpalenia, rozpalanie ognisk zbyt blisko lasu, wyrzucanie niedogaszonych papierosów itp.), nieostrożność dorosłych i dzieci czy działania pośrednie (przerzuty z wypalanych łąk, pól oraz spalania pozostałości roślinnych) stanowią zdecydowaną większość przyczyn pożarów w polskich lasach. Dla porównania: awarie linii energerycznych, wyładowania atmosferyczne oraz transport drogowy i kolejowy są łącznie odpowiedzialne za zaledwie 5% wszystkich pożarów.

Dlaczego ogień jest taki niebezpieczny?

Podczas tego kataklizmu, w płomieniach giną nie tylko niezliczone drzewa, rośliny runa leśnego, ale również zwierzęta. Mnóstwo małych ssaków oraz owadów żyjących w leśnej ściółce nie ma możliwości uciec przed rozprzestrzeniającym się pożarem, przez co masowo umierają. Duże ssaki nierzadko wpadają w popłoch i giną w płomieniach lub wybiegają na drogi, gdzie powodują kolizje  samochodowe, ptaki gniazdujące na ziemi również tracą swoje lęgi, gady i płazy również nie mają szans uniknąć śmierci. Wszystko to znacznie przyczynia się do znacznego zubożenia różnorodności biologicznej w leśnym siedlisku.

Szkody przyrodnicze to jedna ze stron medalu, drugą jest zagrożenie dla ludzi i ich mienia.

Szalejący ogień może niebezpiecznie zbliżać się do ludzkich domostw, co niejednokrotnie już miało miejsce w historii tego kataklizmu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi oraz rodzimej przyrody, zachowujmy szczególną ostrożność, by swoim zachowaniem nie przyczynić się do wzrostu zagrożenia pożarem.

Pamiętajmy też, by natychmiast reagować na każde pojawienie się ognia w lesie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.