Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zielony Dzień Kobiet

Zielony Dzień Kobiet

W Lasach Państwowych pracuje ponad 7 tysięcy kobiet...

W Lasach Państwowych pracuje ponad 7 tysięcy kobiet na z górą 25 tysięcy zatrudnionych. To tylko albo aż ponad 27 %. Zawód leśnika do niedawna uważany był za typowo męski ze względu na jego charakter związany z pracą w terenie. Najnowsze tendencje wskazują jednak, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet co pokazuje rosnący udział pań zatrudnionych w Lasach Państwowych oraz odsetek kobiet w szkołach i uczelniach leśnych. W Nadleśnictwie Grodziec jest ich 15 na 62 pracowników, co daje 24 %. Nie zważając na liczby, ani na to, że Dzień Kobiet nie cieszy się już taką popularnością w kalendarzu świąt, jest to okazja aby złożyć im podziękowania za wspaniałą pracę, zaangażowanie oraz koleżeńskość, które wnoszą do naszej leśnej codzienności. Oczywiście leśnicy nie zapominają o pozostałych paniach życząc im szczęścia i pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.

Więcej o kobietach pracujących w Lasach Państwowych w artykule "Ech Leśnych" tutaj:

https://issuu.com/lasypanstwowe/docs/echa_lesne_4_2014_gotowe