Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ŁABĘDŹ NA HACZYKU

ŁABĘDŹ NA HACZYKU

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, który działa przy Nadleśnictwie Grodziec, rokrocznie przyjmuje wiele zwierząt, które potrzebują pomocy. Niestety, zdarzają się też przypadki poranienia przez pozostawione przez ludzi przedmioty.

Tak też było niestety i w tym przypadku. Do naszego nadleśnictwa przywieziono łabędzia, który nadział się na wędkarski haczyk. Pak był ranny w okolicy dzioba, co uniemożliwiało mu normalne pobieranie pokarmu. Na szczęście z pomocą cierpiącemu zwierzęciu przybył życzliwy człowiek, który dostarczył je do naszego ośrodka. Tutaj pomoc nadeszła szybko i haczyk został usunięty przez weterynarza. Teraz nasz podopieczny dochodzi do siebie i zaczyna już przyjmować pokarm. Mamy nadzieję, ze szybko wróci do pełni sił i będzie mógł być z powrotem oddany naturze.

To niestety też kolejna lekcja dla nas – pokazuje w jaki sposób śmieci i inne pozostawione przez ludzi przedmioty mogą wpływać na naturalne środowisko. W tym przypadku, łabędzia uratował lokalny mieszkaniec , który na czas zareagował na krzywdę zwierzęcia. Jednak w ilu przypadkach taka pomoc nie nadejdzie na czas? Miejmy nadzieję, że takie przypadki będą pojawiać się coraz rzadziej, ale żeby tak się stało, wszyscy musimy zadbać o czystość i porządek w naszym sąsiedztwie, lesie oraz w okolicach zbiorników wodnych.