Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

BEZPIECZNE WAKACJE

BEZPIECZNE WAKACJE

W miniony weekend, na terenie Stadionu Miejskiego w Rychwale, odbył się piknik rodzinny z udziałem służb mundurowych.

Wydarzenie zorganizowane było dla okolicznych przedszkolaków oraz ich rodziców. Tematem przewodnim imprezy było bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. policjanci, strażacy, czy strażnicy leśni.

W trakcie trwania festynu nie brakowało gier i zabaw dla najmłodszych, ale również starsi uczestnicy mogli znależć atrakcje dla siebie. Na każdym kroku towarzyszła nam jednak edukacja - co zrobić, byśmy wszyscy wrócili cali i zdrowi z letnich wyjazdów?

Oto kilka zasad, o których należy pamiętać podczas wypoczynku w lesie:

1) Uważaj na wiatr! Jego podmuchy mogą łamać gałęzie lub nawet wywracać całe drzewa, dlatego właśnie należy unikać wyjść do lasu podczas wietrznej pogody.

2) Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt! Bliska obecność i dotyk może narazić je na bardzo silny stres, a nas na zarażenie się groźnymi chorobami odzwierzęcymi.

3) Zadbaj o odpowiedni ubiór! Ciepłe i słoneczne dni nie sprzyjają noszeniu długich nogawek i rękawów, ale to właśnie one mogą uchronić nas przed bolesnymi użądleniami i ugryzieniami owadów oraz pajęczaków.

4) Zbieraj tylko to co znasz! Podczas wyprawy na grzyby lub leśne owoce, upewnijmy się, że zbieramy tylko jadalne gatunki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości - wstrzymajmy się od zbiorów.

Powyższe porady to tylko kilka najważniejszych zasad bezpiecznego wypoczynku w lesie, jednak ich przestrzeganie znacznie zmniejszy ryzyko wypadku lub nieprzyjemej sytuacji podczas wakacyjnych wypraw na łono natury.