Asset Publisher Asset Publisher

Gospodarka łowiecka

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Daniele w leśnictwie Kaźmierka fot. L. Kopińska

 Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

 


W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Grodziec znajduje się 19 obwodów łowieckich w tym 5 leśnych.

Powierzchnia zajmowana przez te obwody to 104080 ha w tym powierzchnia leśna 30495 ha. Na terenach leśnych można spotkać taką zwierzynę jak: jeleń, daniel, sarna i dzik.

Gospodarka łowiecka na terenie obwodów prowadzona jest zgodnie z Rocznym Planem Łowieckim sporządzanym przez Koła Łowieckie.
Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany został opracowany na okres  od 1 kwietnia 2007 roku do 31 marca 2017 roku.

Gatunek

stan na 2007r

Zagęszczenie na

1000ha

Stan na 2017

zagęszczenie

1000ha

Ogółem

leśna

Ogółem

leśna

Daniele

86

0,8

2,8

144

1,40

4,70

Jelenie

354

3,4

11,6

392

3,80

12,8

Sarny

1867

17,9

61,2

2045

19,6

67,0

Dziki

406

3,9

13,3

505

4,90

16,60


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nie zabieraj młodych zwierząt

Nie zabieraj młodych zwierząt

Często wiosną do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafiają pozostawione w zaroślach młode zwierzęta, które nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Specjaliści niezmiennie apelują o to, by w razie napotkania takiego osobnika podczas spaceru nie zabierać go pochopnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda on na osamotnionego.

Doskonałym przykładem takiego zachowania są sarny. Po urodzeniu matka "porzuca" młode. Jeżeli na świat przyszło więcej niż jedno młode to są one pozostawione nawet w odległości pół kilometra od siebie. Pomimo, że matki nie widać to z pewnością jest ona w pobliżu. Odwiedza ona maleństwa jedynie dwukrotnie w ciągu dnia na karmienie. Dzięki temu koźlęta nie przyjmą znanego drapieżnikom zapachu matki. Taka taktyka zwiększa ich szanse na przeżycie.

W Nadleśnictwie Grodziec od 2007 roku działa Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Zwierzętami zajmują się Specjaliści, którzy działają we współpracy z weterynarzem. Dokładają oni wszelkich starań aby przywrócić do środowiska naturalnego różne gatunki, również chronione, dziko występujących ptaków i ssaków, które w wyniku zdarzeń losowych czasowo utraciły zdolność do przebywania w swoim środowisku.

W roku 2022 przywrócono do środowiska 28 takich zwierząt. W przypadku niepowodzenia takiej rehabilitacji zwierzęta pozostają w zagrodzie pokazowej, która jest wykorzystywana do prowadzenia bezpłatnej edukacji ekologicznej w Ośrodku Edukacji Leśnej.

Pamiętaj, że pozostawione w trawie czy zaroślach młode zwierzę nie zawsze potrzebuje ratunku! Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą.