Asset Publisher Asset Publisher

Historia

W swojej historii Nadleśnictwo Grodziec przechodziło dużo zmian terytorialnych granic .

 Lasy dzisiejszego Nadleśnictwa przed drugą wojną światową stanowiły własność prywatną ,głównie majątkową
i chłopską oraz miejską / lasy miasta Zagórowa i Pyzdr.
Ponadto ok. 1000 ha lasów stanowiło własność państwową wchodzącą w skład Nadleśnictwa Uniejów (obecnie są to lasy znajdujące się w leśnictwie Biała Królikowska, Dzierzbin i Grodziec)


Po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1945r. na podstawie dekretu PKWN z12.XII.1944r. z upaństwowionych majątków i lasów poniemieckich

utworzono trzy Nadleśnictwa:

- Biała Królikowska w skład którego wchodziły lasy obecnych obrębów Biała Królikowska i  Benewicze.

- Konin - obecny obręb Grodziec

-Zbiersk – obecny obręb o tej samej nazwie.



    W 1946r. Nadleśnictwo Biała Królikowska uległo likwidacji a jego tereny przydzielono do Nadleśnictwa Konin
i Zbiersk.

Jednak ze względu na stałe przybywanie terenów leśnych z dniem 1.X.1947r. utworzono nową jednostkę Nadleśnictwo Ciemierów w granicach byłego Nadleśnictwa Biała Królikowska.
Stan ten trwał do czasu upaństwowienia lasów komunalnych miast Zagórowa , Pyzdr  i włączenia ich do Nadleśnictwa Ciemierów.

 Z uwagi na dużą powierzchnię w 1954r ówczesne Nadleśnictwo Ciemierów podzielono na dwie jednostki administracyjne;
Nadleśnictwo Biała Królikowska o pow. 5388ha  i Nadleśnictwo Ciemierów o pow.5109 ha.

W następnych latach trwały dalsze reorganizacje nadleśnictw. W 1957r Nadleśnictwo Konin przekazało Leśnictwo Królików do Nadleśnictwa Biała
Królikowska (716 ha) i Leśnictwo Biała Panieńska do Nadleśnictwa Zbiersk /718 ha / a samo przejęło
ponad 600 ha gruntów do zalesienia.



W 1966r na podstawie Zarządzenia Nr 133 MLiPD zmieniono nazwy Nadleśnictwa Ciemierów na Benewicze i Konin
na Grodziec.Stan ten trwał do chwili włączenia
w 1972r Nadleśnictwa Benewicze do Białej Królikowskiej by w dniu 1.X.1973 włączyć je do Nadleśnictwa Grodziec.

W ramach dalszej reorganizacji z dniem 1.I.1976  do Nadleśnictwa Grodziec włączono Nadleśnictwo Zbiersk a w 1979r z obrębu Grodziec przekazano do Nadleśnictwa Konin ok. 2000 ha leśnych położonych w północno-wschodniej części nadleśnictwa.

 Utworzone w ten sposób Nadleśnictwo Grodziec gospodarowało na powierzchni  24,4 tys. ha a z byłych Nadleśnictw utworzono 4 obręby leśne;
Benewicze ,Grodziec , Zbiersk i Biała Królikowska i stan ten przetrwał do chwili obecnej.


Po tym okresie Nadleśnictwo systematycznie zwiększało stan posiadania by na koniec 2003r osiągnąć ponad 25,5 tys. ha z podziałem na 21 leśnictw.
Po optymalizacji w 2010roku Nadleśnictwo składa się z 4 obrębów i 16 leśnictw oraz szkółki:

  •  Obręb Biała Królikowska     4987 ha w tym  3 leśnictw
  • Obręb Benewicze             6451 ha w tym  4 leśnictw
  • Obręb Grodziec              6406 ha w tym  4 leśnictw
  • Obręb Zbiersk               7669 ha w tym  5 leśnictw
  • Dwie szkółki o pow. produkcyjnej 5,73 ha – 1 leśniczy szk.

 

Mapy i zdjęcia w Izbie Edukacyjnej- część historyczna

W 2004 roku oddano do użytku nową siedzibę Nadleśnictwa zlokalizowaną  w Obrębie Grodziec oddział 184a wraz z Ośrodkiem Edukacji Leśnej.

        

  


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

JESIENNY RAJD ROWEROWY

JESIENNY RAJD ROWEROWY

27 listopada odbył się JESIENNY RAJD ROWEROWY w ramach projektu ekologicznego Powiatu Pleszewskiego i Lasów Państwowych pod nazwą „Drewno jest z lasu”. Rajd zakończył się Piknikiem Ekologicznym. Organizatorami były: Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Nadleśnictwo Grodziec.

Rowerzyści przejechali nowymi trasami turystycznymi przez tereny leśne gmin Chocz, Gizałki oraz Grodziec na pograniczu powiatów pleszewskiego i konińskiego:
1) trasą "niebieską"  Dziewiń Duży - Grodziec oraz 
2) trasą "czerwoną" Nowy Olesiec - Grodziec.
Obie trasy zostały wytyczone i oznakowane w ramach realizacji projektu. 

Grupę z Dziewinia Dużego prowadził osobiście Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak. Druga grupa wyjechała z Chocza, a jej przewodnikiem był Tomasz Janos. Jego grupa najpierw dotarła na początek trasy "czerwonej" - na parking leśny przy tablicach edukacyjnych i informacyjnych, potem kierowała się według mapy do skrzyżowania pięciu dróg w okolicach tzw. "Trzech Kopców". Tu obie grupy się spotkały i już razem podążały do planowanego celu wycieczki - siedziby Nadleśnictwa Grodziec. W jedną stronę rowerzyści pokonali średnio 18 km.

W nadleśnictwie dla uczestników rajdu zorganizowano Piknik Ekologiczny. Był carternig i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dużą popularnością cieszyła się możliwość wykonania z pomocą pracowników nadleśnictwa Karola Klimczaka oraz Bartosza Dobrowolskiego drewnianych karmników dla ptaków. Konferensjer Adam Kaźmierski poprowadził ciekawe gry i konkursy o tematyce przyrodniczej. Dużo śmiechu wywołała zabawa w telewizyjną "Familiadę". Reprezentacja powiatu konińskiego wygrała jednym punktem z drużyną powiatu pleszewskiego. Goście mieli też okazję zwiedzić izbę edukacyjną oraz zagrodę wolnościową dla dzikich zwierząt. Nagrody główne rajdu - rower męski i damski - wygrali szczęśliwcy z Konina. Upominki dla uczestników i nagrody dla zwycięzców wręczali wicestarosta Damian Szwedziak i przewodniczka z Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec Anna Cicha.