Asset Publisher Asset Publisher

Formy edukacji

Zapoznaj się z formami edukacji, realizowanymi przez Nadleśnictwo Grodziec

  1. Informacji o edukacji leśnej udziela:
    Anna Cicha tel.534 206 888
    e-mail: anna.cicha@poznan.lasy.gov.pl

  2. Nadleśnictwo Grodziec  w swojej ofercie edukacyjnej realizuje:
  • Lekcje terenowe- wycieczki do lasu z leśnikiem. Poziom i tematyka przekazywanej  wiedzy dostosowywany jest do wieku i poziomu wiedzy adresatów oraz aktualnie panujących pór roku i zjawisk w przyrodzie. Tematyka zajęć jest bardzo różnorodna i traktuje o zachowaniu się w lesie, pracy leśnika, gospodarce leśnej zgodnie z zasadami, życiu w zgodzie z naturą, ochronie przyrody i środowiska, życiu roślin i zwierząt itp. Podczas zajęć stosowane są różnorodne metody nauczania. Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników oraz poziomu wiedzy.

Grupa starszych uczniów w terenie

  • Lekcje w Izbie Edukacyjnej, gdzie znajduje się ekspozycja spreparowanych zwierząt w formie dioram (przestrzenne instalacje w formie siedlisk). Zaznajomienie się z gatunkami zwierząt chronionych i rzadkich (pozyskanie, preparowanie i przetrzymywanie zgodne z Ustawą o ochronie przyrody) jak np. bielik, kormoran czarny, krogulec, bóbr oraz innych zwierząt dzikich i łownych. Ekspozycja historyczna Nadleśnictwa Grodziec oraz prac leśnych dawniej i dziś. Przedstawienie łowiectwa i trofeów myśliwskich. 

Opowiadanie o stroju drwala

  • Zajęcia dydaktyczne w budynku mieszczącym Model Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni - przedstawienie problematyki eksploatacji odkrywkowej zasobów naturalnych oraz działań rekultywacyjnych. Problem charakterystyczny dla Regionu Konińskiego. Model przedstawia proces technologiczny wydobycia węgla, transportu oraz wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej. W sali zgromadzono dokumentacje fotograficzną terenów eksploatacji przed i po rekultywacji oraz ciekawostki paleontologiczne (skamieniały dąb, zęby trzonowe mamuta).
  • Zajęcia z wykorzystaniem infrastruktury OEL- przy pomocy tablic, gier edukacyjnych, zagrody wolnościowej, platformy widokowej.

Zajecia z wykorzystaniem gier edukacyjnych

  • Zajęcia na ścieżce dydaktycznej "Spacer z wiewiórką".
  • Wycieczki rowerowe ścieżkami rowerowymi 
  • Wycieczki rowerowe do szkółki w Zbiersku oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkółce.

  • Akcje edukacyjne organizowane wspólnie ze szkołami.

Sadzenie drzew podczas Święta Drzewa.

Lekcje w szkołach o tematyce ekologicznej i leśnej.

  • Konkursy związane z tematyką leśną.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Wojna w Ukrainie ciągle trwa i wciąż potrzebna jest pomoc. Poznańscy leśnicy wspierają walczących w oddziałach Ochotniczej Obrony Terytorialnej leśników z Ukrainy. Właśnie wysłaliśmy im 5 po brzegi załadowanych palet ciepłej odzieży o łącznej wartości 165 tys. zł.

„Pomoc walczącej Ukrainie to odruch serca wielkopolskich leśników. To bardzo ważne wsparcie przekazywane jest bezpośrednio Ukraińcom zarówno tym w ojczyźnie, jak i przebywającym u nas w Polsce. Od początku trwającego konfliktu Lasy Państwowe aktywnie wspierają Ukrainę, przekazują m.in. plecaki taktyczne z wyposażeniem, czy też auta terenowe typu pick-up. To działanie długookresowe, ale pamiętamy również o udzielaniu wsparcia, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy" - powiedział dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia poznańskich leśników pakujących odzież zimową w ramach pomocy dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań

Od początku konfliktu w Ukrainie Lasy Państwowe starają się wspierać zarówno uchodźców, którzy trafiają do Polski, jak i tych, którzy zostali i podjęli walkę z agresorem. Jedną z akcji zorganizowanych w ramach pomocy naszym wschodnim sąsiadom jest „Plecak dla Ukrainy” zainicjowana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Już wiosną wyruszył pierwszy transport plecaków zawierających przydatny sprzęt, w tym: obuwie terenowe, apteczki, latarki czy żywność o długim terminie przydatności.

"Właśnie zakończyliśmy kolejny etap tej akcji, tym razem przygotowaliśmy 125 kompletów ciepłej odzieży wartych łącznie 165 tys. złotych. Każdy z zestawów zawiera wysokie zimowe buty, ciepłą bieliznę, skarpety, rękawice, kominiarki oraz spodnie i kurtki zimowe." - dodaje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia komplet zimowej odzieży uszykowany w ramach pomocy ukraińskim leśnikom Fot. RDLP Poznań

Wiosną tego roku poznańscy leśnicy przekazali ukraińskim leśnikom 50 plecaków taktycznych, wraz z wyposażeniem o wartości 35 tys. zł. Do tego 3 terenowe samochody typu pickup - przypomina Tomasz Maćkowiak.

Zdjęcie przedstawia grupę poznańskich leśników na tle uszykowanych do transportu kartonów z pomocą dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań