Wydawca treści
Certyfikaty
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC.
FSC® – Forest Stewardship Council®, to międzynarodowa organizacja promująca odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Skupia ona właścicieli i zarządców lasów, organizacje społeczne i przyrodnicze, firmy przetwórstwa drzewnego i papierniczego, sieci handlowe i osoby prywatne dla których ważna jest odpowiedzialna gospodarka leśna. FSC® powstało w 1993 roku.
Standardy opisują zasady kontroli przepływu surowca z lasu do ostatecznego konsumenta w sposób, który gwarantuje, że produkty oznakowane LOGO FSC® faktycznie pochodzą z lasów spełniających wymogi FSC®.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu 1 stycznia 2003 roku otrzymała pierwszy certyfikat potwierdzający, że drewno pochodzące z naszych obszarów leśnych spełnia standardy uzgodnione przez członków organizacji FSC®.
W 2024 roku na terenie RDLP w Poznaniu miał miejsce audyt certyfikujący, w efekcie którego otrzymaliśmy certyfikat o numerze SGSCH-FM/COC-012122, ważny od 15 marca 2025 do dnia 14.03.2030. Certyfikat nadawany jest na 5 lat, w czasie których przynajmniej corocznie jednostka certyfikująca sprawdza zgodność postępowania certyfikowanego ze standardami systemu FSC®. Szczegółowe informacje i dokumenty dotyczące FSC® dostępne są na stronie oraz fsc.org.
PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne. PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną. PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2024 roku do 12 lipca 2027 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.
Certyfikaty
Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC
Nadleśnictwo Grodziec jako jednostka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat przyznawany gospodarce leśnej.
PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne. PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną.PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2024 roku do 12 lipca 2027 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.
Najnowsze aktualności
Czas pożegnań
Czas pożegnań
27 grudnia 2019 roku zakończyli swoją służbę Piotr Nolbert i Wojciech Kamiński
27 grudnia 2019 roku, w obecności Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasza Markiewicza, pożegnaliśmy kończących karierę zawodową kolegów: Piotra Nolberta i Wojciecha Kamińskiego. Oto krótkie historie przebiegu ich służby:
Piotr Nolbert pracował w Lasach Państwowych od 1983 roku, przenosząc się z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koninie, gdzie zajmował stanowisko leśniczego ds. lasów komunalnych. Z dniem 01 lipca 1983 roku zostaje zatrudniony na stanowisku leśniczego Leśnictwa Królików. Jednocześnie kontynuuje naukę na Wydziale Leśnym w Poznaniu i uzyskuje tytuł Inżyniera leśnictwa. W okresie pracy zawodowej dał się poznać, jako dobry kolega i leśnik, który posiada umiejętności wykorzystywania wiedzy teoretycznej do realizacji nałożonych zadań. Jest pracownikiem mającym na uwadze dobro leśników i rozwój polskich lasów. Oprócz pracy zawodowej działał również społecznie w Zarządzie Związku Zawodowego Leśników Polskich, Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przy Nadleśnictwie Grodziec oraz w Kole Łowieckim „Leśnik” gdzie pełnił funkcję Łowczego, a od pięciu lat pełni funkcje Prezesa Koła Łowieckiego nr 25 „Ryś” w Poznaniu. Za zasługi w łowiectwie otrzymał „Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej” oraz medal „Za Zasługi w Rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa”. Został również odznaczony Złota odznaką „Zasłużony dla leśników polskich” przez Związek Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej.
Wojciech Kamiński w 1985 roku do pracy w lasach przeniósł się z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu, gdzie pracował od ukończenia Technikum Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu. Został zatrudniony na stanowisku gajowego. W 1987 roku ukończył Policealne Studium Leśne. W 1988 roku zostaje podleśniczym w Leśnictwie Zbiersk i pracuje, jako podleśniczy, w tym leśnictwie ponad 30 lat. Powierzone obowiązki służbowe wykonywał sumiennie i z dużym zaangażowaniem, mając zawsze na uwadze rozwój polskich lasów i dobro leśników. Jest doświadczonym i sumiennym pracownikiem dobrym leśnikiem i kolegą. Zawsze życzliwym i koleżeńskim. Oprócz pracy zawodowej działa również społecznie w Polskim Związkach Wędkarskim oraz w Polskim Związku Pszczelarskim.
W pożegnaniu uczestniczyła cała załoga Nadleśnictw Grodziec, z nadleśniczym Waldemarem Cierniakiem na czele, który tak wyraził podziękowania dla odchodzących w stan spoczynku: „W imieniu swoim oraz wszystkich pracowników dziękuję Wam za te lata pracy, poświęcenie i oddanie, lojalność oraz trud włożony w pracę w naszej firmie. Wyrażam także nadzieję, że nie zapomnicie o nas i podobnie jak Wasi poprzednicy, będziecie dobrze wspominać spędzone tutaj chwile. Chcę zapewnić wszystkich Państwa, że będziecie w nadleśnictwie zawsze mile widziani. Zależy Nam na tym, by nasi emerytowani pracownicy dalej czuli się związani z naszą firmą i nadal czekam na obiecywany Klub Emeryta przy Nadleśnictwie Grodziec."
Uroczystość przebiegła w bardzo koleżeńskiej i wzruszającej atmosferze, co szczególnie podkreślali w swoich podziękowaniach odchodzący Piotr Nolbert i Wojciech Kamiński. Naszym kolegom w dalszym życiu na zasłużonej emeryturze, życzymy oczywiście „Darzbór!"
fot. M.M.