Wydawca treści
Certyfikaty
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC.
FSC® – Forest Stewardship Council®, to międzynarodowa organizacja promująca odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Skupia ona właścicieli i zarządców lasów, organizacje społeczne i przyrodnicze, firmy przetwórstwa drzewnego i papierniczego, sieci handlowe i osoby prywatne dla których ważna jest odpowiedzialna gospodarka leśna. FSC® powstało w 1993 roku.
Standardy opisują zasady kontroli przepływu surowca z lasu do ostatecznego konsumenta w sposób, który gwarantuje, że produkty oznakowane LOGO FSC® faktycznie pochodzą z lasów spełniających wymogi FSC®.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu 1 stycznia 2003 roku otrzymała pierwszy certyfikat potwierdzający, że drewno pochodzące z naszych obszarów leśnych spełnia standardy uzgodnione przez członków organizacji FSC®.
W 2024 roku na terenie RDLP w Poznaniu miał miejsce audyt certyfikujący, w efekcie którego otrzymaliśmy certyfikat o numerze SGSCH-FM/COC-012122, ważny od 15 marca 2025 do dnia 14.03.2030. Certyfikat nadawany jest na 5 lat, w czasie których przynajmniej corocznie jednostka certyfikująca sprawdza zgodność postępowania certyfikowanego ze standardami systemu FSC®. Szczegółowe informacje i dokumenty dotyczące FSC® dostępne są na stronie oraz fsc.org.
PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne. PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną. PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2024 roku do 12 lipca 2027 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.
Certyfikaty
Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC
Nadleśnictwo Grodziec jako jednostka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat przyznawany gospodarce leśnej.
PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne. PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną.PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2024 roku do 12 lipca 2027 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.
Najnowsze aktualności
Co oznacza słowo melioracja?
Co oznacza słowo melioracja?
Na pytanie tytułowe oraz wiele innych związanych z ochroną środowiska odpowiadali uczniowie podczas konkursu zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Słupcy
6 czerwca 2014r. na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Grodźcu odbył się etap finałowy
„XIII Powiatowego Turnieju Wiedzy o Ochronie Środowiska" dla młodzieży szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.
Do udziału w turnieju przystąpiło 38 uczniów – laureatów (24 z gimnazjów i 14 ze szkół ponadgimnazjalnych) wyłonionych w eliminacjach szkolnych.
Nad kompleksowym i prawidłowym przebiegiem turnieju sprawował nadzór Komitet Organizacyjny, powołany przez Starostę Słupeckiego, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Kina Wicestarosty Słupeckiego.
Do oceny prac konkursowych, ustalenia wyników oraz wyłonienia laureatów powołana została komisja.
Finał powiatowego konkursu wiedzy składał się z części pisemnej – testowej, z podziałem na odrębne zestawy testów dla szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.
Pytania były bardzo zróżnicowane. Trzeba było określić region nazywany Zielonymi Płucami Polski, znać pochodenie słowa melioracja, podać pary zwierząt zasypiających zimową porą.
Na poziomie szkół gimnazjalnych laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Aleksandra Łyskawa z Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Opactwie
II miejsce – Daniel Nowaczyk z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie
III miejsce – Wojciech Janiak z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy
Na poziomie szkół ponadgimnazjalnych laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Magdalena Działak z Liceum Ekonomicznego im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy
II miejsce – Adrian Kowalewski z Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Wł. Sikorskiego w Słupcy
III miejsce – Paulina Wszelaka z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy
Wymienionym wyżej laureatom konkursu wręczone zostały cenne nagrody rzeczowe. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Słupcy oraz Nadleśnictwo Grodziec
Ponadto wszystkim laureatom etapu szkolnego wręczono nagrody rzeczowe (albumy do zdjęć) za udział w etapie finałowym turnieju.
Wręczono również podziękowania dla nauczycieli przygotowujących młodzież do turnieju.