Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

“CHÓJKA OD BOROWYCH - BEJMY DO OLECZKA”

“CHÓJKA OD BOROWYCH - BEJMY DO OLECZKA”

Zapraszamy na trasę naszej świątecznej gry terenowej „ŚLEDZYNIE JAK TRAFIĆ NA CHÓJKĘ?”. Gra znajduje się na terenie leśnictwa Łękno w Nadleśnictwie Babki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Nasza gra terenowa dedykowana jest rodzinom z dziećmi, ale także wszystkim tym, którzy chcą i lubią aktywnie spędzać czas w lesie. Potrwa ona od soboty 5.12. do środy 23.12.2020 r.

„ŚLEDZYNIE JAK TRAFIĆ NA CHÓJKĘ?” jest około 2 godzinną propozycją aktywnej zabawy w terenie.  W lesie zostały wyznaczone i przygotowane specjalne przystanki - „ŚLEDY CHÓJKI”, którą będziemy tropić podczas gry. Trasa gry ma około 3 km, gdzie zostało stworzonych 9 unikatowych przystanków/śledów chójki. Na każdym przystanku, czeka zadanie do wykonania.

Zadania z jednej strony poszerzają wiedzę o lesie i pracy leśnika, ale także tłumaczą przewagę choinki żywej nad sztuczną. Będzie też można odkryć kilka świątecznych tajemnic. Dowiecie się jakie gatunki drzew mogą być choinkami, ale także czeka tam na was kilka aktywności fizycznych do wykonania.

Zadania zachęcają, aby ruszyć “NA SZAGĘ BEZ BÓR PO BÓN NA CHÓJKĘ”.

Przejście całej gry i wykonanie wszystkich zadań będzie pozwalało na wypełnienie hasła końcowego i wytropienie swojej choinki.

 

Formularz gry dostepny jest na stronie www.chojkaodborowych.pl.
Po wykonaniu zadań i odkryciu hasła końcowego należy wysłać je do nas na adres: chojkaodborowych@gmail.com, a my odeślemy Ci "BÓN NA CHÓJKĘ", którą będziesz mógł odebrać z Nadleśnictwa Babki.

Wszystkie osoby, które otrzymają bon (będzie to pierwsze 500 osób) będą mogły odebrać swoje drzewko od leśników.

Odbiór drzewek zaplanowano w dniach od 19.12.2020 r. do 24.12.2020 r. z placu sprzedażowego przy siedzibie Nadleśnictwa Babki.

Dodatkowo na placu sprzedażowym prowadzona będzie zbiórka pieniędzy do skarbonki "Drużyny Szpiku”, która w całości przekazana zostanie na leczenie dla Aleksandra Lewandowskiego, syna naszego kolegi z Nadleśnictwa Kliniska.

Mamy jeszcze prośbę, zwłaszcza do Waszych rodziców, kasę którą wydalibyście na choinkę wrzućcie do skarbonki.

Zbieramy ogromną kwotę na najdroższy lek świata, dla Oleczka. Po szczegóły zapraszamy na stronę internetową oraz na nasz profil na portalu Facebook.