Aktualności Aktualności

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jak pomóc i nie zaszkodzić zwierzętom leśnym - mądre dokarmianie zimą

Jak pomóc i nie zaszkodzić zwierzętom leśnym - mądre dokarmianie zimą

Nadleśnictwo Grodziec otrzymało dofinansowanie na działalność promocyjno-edukacyjną.

W ramach projektu ogłoszono konkurs wśród uczniów szkoły podstawowej „Zbiórka żołędzi jako pokarmu dla leśnych zwierząt w Zagrodzie Wolnościowej Zwierząt oraz w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Nadleśnictwie Grodziec” oraz Konkursu plastycznego „Mądre dokarmianie zwierząt leśnych” 

Zorganizowano spotkanie z Leśnikiem w szkole, gdzie rozstrzygnięto konkursy oraz przeprowadzono zajęcia dydaktyczne m.in. o tym kiedy i czym należy karmić ptaki, jak prawidłowo zbudować i zainstalować karmnik oraz jakie gatunki można zaobserwować przy karmniku.

Jednym z punktów projektu była również wycieczka do OEL w Nadleśnictwie Grodziec wraz z ogniskiem i poczęstunkiem oraz warsztaty z przygotowania i wywieszania karmy dla ptaków, a także budowa karmników dla ptaków. Zwiedzanie obiektu Ośrodka Edukacji Leśnej (nagroda dla klasy, która nazbierała najwięcej żołędzi).

Warsztaty  z przygotowania i wywieszania karmy dla ptaków oraz samodzielne składanie karmników dla ptaków przeprowadzono również dla  podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Koninie. 

Pracownicy Nadleśnictwa Grodziec podczas podczas zajęć z uczestnikami akcji przeprowadzili prelekcję nt. dokarmiania zwierząt w czasie zimy, m.in.

  • zapoznanie z wybranymi gatunkami zwierząt oraz ich sposobem przygotowywania się do zimy,
  • rozumienie potrzeby dbania o zwierzęta w okresie zimowym,
  • poznanie sposobów dokarmiania oraz upodobań pokarmowych wybranych gatunków zwierząt.

Zwrócono uwagę przede wszystkim na ptaki:

  • kiedy i czym należy je karmić,
  • jak prawidłowo zbudować i zainstalować karmnik,
  • jakie gatunki można zaobserwować przy karmniku.

Ważną częścią spotkań było wykonanie przez uczestników tłuszczowej karmy dla ptaków oraz budowa drewnianych karmników. Część karmnikówzawisła w naszym ogrodzie, a część w ogrodach uczestników spotkania.

Budowa karmników,zbiórka żołędzi, wykonanie prac plastycznych miało na celu kształtowanie u uczestników poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą oraz inspirowanie do podejmowania działań związanych z ochroną przyrody.