Aktualności Aktualności

Styczeń w lesie

Styczeń to miesiąc, który może kojarzyć nam się ze spokojem w lesie. Jednak jest to czas, kiedy zwierzęta muszą dostosować się do ekstremalnych warunków.

Niskie temperatury, pokrywa śnieżna, która utrudnia poruszanie się (w tym również ucieczkę przed drapieżnikiem) czy mała dostępność pokarmu, to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi muszą poradzić sobie przedstawiciele leśnej fauny. Zwierzęta wypracowały różne taktyki na zwiększenie swoich szans na przetrwanie zimowych miesięcy.

Jeną z takich metod jest hibernacja, czyli stan odrętwienia, który pozwala spowolnić funkcje życiowe i przetrwać zimę np. jeżom i nietoperzom.

Jeszcze inne zwierzęta, np. wiewiórki, zbierają jesienią zapasy na zimę, dzięki czemu mają stały dostęp do pożywienia.

Inne ssaki zmieniają sierść na cieplejszą i bardziej gęstą, przez co lepiej znoszą ujemne temperatury. Taką taktykę możemy zaobserwować m.in. u lisów i wilków.

Ptaki również dużo ciężej znoszą zimowy czas, dlatego często możemy zaobserwować je w przydomowych karmnikach. Co ciekawe, czasem zalatują tam również typowo leśne gatunki. Pamiętajmy więc o regularnym dokarmianiu ptaków, jeśli już zaczęliśmy to robić. Zdecydowanie ułatwi im to przeżycie tej wymagającej pory roku.