Aktualności Aktualności

SSAKI PUSZCZY PYZDRSKIEJ - ŁOŚ

Puszcza Pyzdrska to las, w którym można zaobserwować wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Kolejnym ssakiem, który zamieszkuje polskie tereny jest łoś (Alces alces). Jest to największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Masa ciała dorosłego byka (czyli samca) dochodzi w naszym kraju do 400 kg, choć największe łosie z Alaski mogą ważyć nawet 600 kg. Zwierzęta te posiadają charakterystyczne poroże, które przyjmuje formę łopat lub mniej okazałych półłopat i badyli.

Rekordowe łopaty łosia miały masę 40 kg i rozpiętość 200 cm!

Klępy (samice) nie nakładają poroża.

 Pomimo niezgrabnej sylwetki i ociężałego chodu, biegnący łoś potrafi osiągnąć prędkość 56 km/h. Jest też świetnym pływakiem - potrafi nurkować na głębokość nawet 5 metrów.

A jak obecnie wygląda sytuacja łosia w Polsce? Jeszcze w roku 2000 jego liczebność wynosiła ok. 2 100 osobników. Od tego czasu cała populacja bardzo prężnie się rozwijała, by w roku 2022 przekroczyć liczbę 33 000 osobników (dane Głównego Urzędu Statystycznego). 

Zwierzę to wyjątkowo licznie występuje na Podlasiu, dlatego miejmy oczy szeroko otwarte, a może będziemy mieli okazję ujrzeć je podczas leśnych spacerów.