Aktualności Aktualności

MĄDRE DOKARMIANIE

Zima to ciężki czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. W tym czasie ptaki mają dużo mniej dostępnego i bogatego energetycznie pożywienia. Jak możemy mądrze pomóc im przetrwać ten trudny okres?

Na te oraz inne ptasie tematy rozmawialiśmy dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej w Grodźcu w ramach warsztatów edukacyjne pn. „Pomagamy ptakom przetrwać zimę – mądre dokarmianie”, które dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Frekwencja była bardzo udana, ponieważ na zajęciach pojawiło się prawie 90 uczestników z aż 5 klas. Całe wydarzenie podzielone było na dwie części – terenową oraz praktyczną w Sali Edukacyjnej. Podczas części „wewnętrznej”, uczniowie przygotowywali samodzielnie tłuszczowe pyzy dla ptaków i dowiedzieli się o zasadach mądrego dokarmiania zwierząt zimą.

Choć na dworze panował spory mróz, wszyscy uczniowie chętnie wzięli udział również w części terenowej, gdzie przeszli krótki kurs rozpoznawania podstawowych gatunków ptaków, jakie możemy zaobserwować w przydomowych karmnikach. Jak odróżnić bogatkę od modraszki? Takie pytania nie stanowią już problemu dla uczniów z Grodźca. Czy możemy zimą dokarmiać je chlebem? Tu odpowiedź jest równie oczywista – nie, nie możemy, gdyż może im to zaszkodzić.

Po zakończeniu obu części warsztatów, wszyscy uczestnicy wyszli z solidną dawką nowej wiedzy, przygotowanymi przez siebie „pyzami” dla ptaków oraz szerokimi uśmiechami. Było nam bardzo miło gościć Was na naszych zajęciach i mamy nadzieję, że zdobyte dziś informacje zastosujecie w praktyce, podczas mądrego dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół.